Dünyada en çok kullanılan mobil işlemci? - Bilgi Destesi

En Son

Pazar, Eylül 17, 2017

BilgiDestesi

Dünyada en çok kullanılan mobil işlemci?

Bilhassa akıllı telefonlar için ayrı bir ehemmiyeti olan çipsetler, yalnızca işlemci olarak değerlendiremeyeceğimiz bileşenler. Kamera özelliklerinden, irtibat özelliklerine kadar telefondaki pek çok şeyi direk etkileyen çipsetler, komple bir çözüm sunuyorlar. Bu yüzden telefon seçenek ederken, tercih edeceğiniz telefonun çipsetine / işlemcisine de bakmayı savsaklamayın.DeviceAtlas, 2017 seneyin ikinci çeyreğiyle alakalı yaptığı araştırmayı paylaştı. Peki bu araştırmaya göre dünyada en çok kullanılan mobil işlemci hangisi?Snapdragon 410, Apple A7 ve A9 doruktaUygun ücreti, ücretine göre sunduğu performans ve düşük güç tüketimi, ısı gibi avantajları olan Snapdragon 410, takriben 2 yıldır pek çok modelde karşımıza çıkıyor ve çıkmaya da devam ediyor.Apple'ın iPhone 5S'te kullandığı ve ilk mobil 64 bit destekleyen A7 işlemcisi ve iPhone 6S ile birlikte iPhone 6S Plus modellerinde kullanılan A9 işlemcisi de Snapdragon 410 ile beraber en çok kullanılan işlemciler arasında.

Android dünyasının kralı QualcommAmerika, Avrupa ülkeleri, Japonya, Afrika ve Rusya başta olmak üzere pek çok pazarda Qualcomm'un Android arenasındaki öncülüğü dikkat çekiyor.Android dünyasının en çok satan ismi Samsung, bildiğiniz gibi kendi işlemcilerini de üretiyor. Bu sebeple Android dünyasının işlemci tarafında ikinci ismi de Samsung.MediaTek ise Hindistan ve Afrika'da oldukça tercih edilmiş. Listeye katılmayan Çin pazarı, neticeleri değiştirebilecek bir pazar. 

MediaTek'in Çin pazarında ciddi bir öğrenci sahip olduğunu da anımsadalım.Bilhassa Amerika ve Japonya'da MediaTek işlemcili aletlere talebin oldukça düşük olduğunu da, bu analize göre söyleyebiliriz.RAM tarafında şaşırtan istatistik512 MB RAM sevinde alet kullanımı hala dünyanın belli bir bölümünde yüksek düzeylerde. Kolombiya, Nijerya, Rusya, Brezilya ve Arjantin'de ciddi oranda 512 MB düzeyinde RAM kullanan telefon kullanılıyor.Dünya genelinde RAM düzeyi 1 GİGABYTE ile 2 GİGABYTE arasında yaygın bir şekilde kullanılıyor. iPhone 6 ve 6 Plus modeline kadar Apple'ın 512 ve 1 GİGABYTE RAM kullanıyor olması, giriş düzeyi pek çok Android modelin 1 GİGABYTE RAM ile devam etmesi de bu listeyi etkileyen faktörlerden.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder