2 YAŞ SENDROMUNA DİKKAT !

2 YAŞ SENDROMUNA DİKKAT !

2 yaş, artık çocukların kendilerini ve çevresinde olanları fark ettiği, anlayabildiği, yorumlayabildiği bir dönemdir. Bu dönemde anne ve babasının ilgisini üzerinde hisseden çocuk istekleri konusunda ne yapması gerektiğini artık bilir. Peki, nedir bu 2 yaş sendromu? Çocuklar 2 yaşına geldiğinde ebeveynleri neler bekliyor?

 2 YAŞ SENDROMU

Bu dönem, bebeklikten çocukluğa geçiş evresini temsil eder.Çocuğunuz artık 1 yaşın verdiği bebeksiliği bir kenara bırakarak büyüdüğünü hisseder ve bunu ebeveynine de ispatlamak ister. Bu nedenle 2 yaş dönemi, çocuğun duygusal dünyasında büyük iniş-çıkışlara neden olur. “2 yaş sendromu” ya da “Korkunç 2 yaş” olarak adlandırılmasının sebebi bunlardır. Bu süreç 2 yaşla birlikte başlayabileceği gibi 18 ay civarında da görülebilir ve 36. aya kadar devam edebilir.
Bu dönemde çocukta görülen en yaygın özelliklerin başında negatif tutum gelir. Bebeklik döneminde anne ile kendi arasında ayrım yapmayan, kendini anneden ayrıştıramayan çocuk, motor becerilerinin gelişmeye başlaması, başka kişiler ve eşyalarla yeni deneyimler yaşaması sonucunda kendisini anneden ayrı bir birey olarak algılamaya başlar. Bu durum, anne ile arasındaki mesafenin giderek artmasına neden olur.. Çocuk zamanla kendi isteklerinin ve duygularının olduğunu da fark eder. Önceleri anne-baba ve  etrafındaki diğer herkese uyum sağlayan, anlayış gösteren çocuk; sözcük dağarcığına “hayır”, “yapmayacağım”, “yemeyeceğim” gibi red içerikli kelimelerinin eklenmesiyle her şeyi zorlukla kabul etmeye başlar. Hatta bazen kabul etmemek için direnir ve başarılı olur.
2 yaş döneminde, ebeveynler oldukça zorlayıcı bir süreç yaşayabilirler ancak yaşadığınız bu zor süreç aslında çocuğunuzun sağlıklı gelişiminin bir parçasıdır. Çünkü çocuğun kendi istek ve ihtiyaçlarının farkına varması, onun bireyselleşmesi için gerekli bir adımdır.

2 YAŞ SENDROMUNDA EBEVEYNLERİ NELER BEKLER?

1-Çocuğunuz sıklıkla istediklerini anlatmak yerine sık ve tiz bir sesle ağlamayı yeğleyebilir.
2-Birçok şeye yumruklarını sıkarak ve bir ayağını yere vurarak itiraz edebilir.
3-Hayır”, “ istemiyorum”, “ gelmem, yapmam” ifadelerini çok sık duymaya başlayabilirsiniz.
4-İstekleri yapılmadığında aşırı tepkili davranışlar gösterebilir. Başını yere vurma, anne babaya vurma, eşyaları fırlatma, bazen saatlerce süren öfke patlamaları bunlara örnek verilebilir.
5-İştahta kesilme olabilir.
6-Uyku problemleri yaşanabilir. Geç yatma isteği, gecenin bir vakti kalkma ve yatmama isteği gibi yeni durumlarla karşılaşabilirsiniz.
7-Ebeveyn tepkisine karşı küsme, alınma, kendi kendine içlenme, kendi kendine konuşma tepkileri gösterebilir.
8-Kendine çok fazla güvendiği için, dışarı çıkıp komşuya gitme isteği dahi duyabilir.

EBEVEYLER BU DÖNEMDE NE YAPMAMALI?

1- Anne ve baba engelleyici ve aşırı koruyucu davranışları bırakmalıdır. (aman dikkat kırarsın, aman dikkat dökersin gibi söylemleri),
2-Kardeşler arasında kıskançlık bu dönemde yoğun yaşanabileceği için, kardeşler arasında haksızlık, rekabet gibi olumsuz durumlara yol açabilecek ifade ve davranışlardan daha çok kaçınılmalıdır.
3-Temizlik konusunda ısrarcı olunmamalıdır.
4-Tuvalet eğitimine çocuk hazır değilse bu dönemde başlanmamalıdır. İnatlaşmalara yol açabilir.
5-Çocuğunuzu herhangi bir konuda engellememelisiniz, “hayır” diyeceğiniz durumlara hiç fırsat vermemeniz daha doğru olacaktır.
6-Yiyecek ve içecekler konusunda anne baba ısrarcı tutumda bulunmamalıdır.
7-Çocuğun gün içerisinde enerjini harcayamamasına sebep olacak gün boyu evde TV karşısında oturma, eline telefon veya tablet gibi teknoloji kullanımına izin verilmemelidir.
 Bunların yanı sıra ebeveynler bu dönemde çocuğun davranışını ve arkasındaki duyguyu anlamaya odaklanmalıdır. Çocuğunuzun sizinle inatlaşması ve ısrarcı tutumları olağan karşılanmalıdır. Çünkü bunlar çocuk gelişiminin parçasıdır ve ebeveyn bu süreçte çocuğa ne kadar özgürlük ve rahat bir ortam sunarsa çocuk kendini daha kolay ispatlayacaktır ve bu süreç daha sağlıklı sonlanacaktır.
PSİKOLOG ASLIHAN ERÇAKAR
 
Dikkat: Bu yazı Psikolog Aslıhan ERÇAKAR tarafından www.bilgidestesi.com için yazılmıştır.Yazının kopyalanması,herhangi bir yerde paylaşılması kesinlikle yasaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.