Akıllı telefonlar bizleri aptal hale mi getiriyor?

ABD’nde Teksas Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre,akıllı telefonların yakında tutulmasının zihni kapasiteyi azaltıyor.
Araştırmacılar, 800 akıllı telefon kullanıcısına yaptıkları deneylerle, telefonların insanlar üzerindeki tesirini inceledi.
Deneye katılanlardan bilgisayarda bir dizi testten geçmeleri istendi. Katılımcıların iyi puan almaları için konsantrasyonlarının tam olması gerekiyordu.

Testler, zihinsel kapasiteyi, başka bir deyişle beynin belli bir vakitte verileri tutma ve işleme yeteneğini ölçüyordu.
Katılan insanlardan akıllı telefonlarını ya yüzü terse gelecek şekilde masanın üzerine; ya da ceplerine, çantalarına veya başka bir odaya koymaları istendi.
Aynı anda akıllı  telefonlar sessize alındı.
Araştırma neticesi, telefonlarını başka bir odaya koyan katılımcıların, masanın üstüne koyanlara oranla çok daha iyi performans gösterdikleri görüldü.
Bu grup, akıllı telefonlarını ceplerine veya çantalarına koyan gruptan biraz daha iyi performans gösterdi.
Teksas Üniversitesi’nden araştırmacı Adrian Ward, “Şuurlu zihin o sırada akıllı telefonunuzu düşünmüyor fakat bir şeyi düşünmemek için şart olan süreç, bilişsel kaynaklarınızdan bir bölümünü kullanıyor. Bir bakıma beyin göçü gerçekleşiyor” diye konuştu.

‘Telefonların varlığı dahi yetti’


Bir başka deneyde de,insanların akıllı telefonlarına olan bağlılıklarının zihni kapasiteye tesiri incelendi.
Katılımcılar telefonlarını diğer grupta olduğu gibi masanın üstünde görünür bir yere, cebine, çantasına veyahut başka bir odaya koydu. Bir takım katılımcılardan bu kez telefonlarını kapatmaları istendi.
Telefonlarını masanın üstünde, ceplerinde ya da çantalarında bulunduran yani telefonlarına daha çok bağımlı olan gruptaki insanlar, daha az bağımlı olan gruptaki insanlara kıyasla daha kötü performans gösterdi.
Telefonun kapalı veyahut açık olmasının veya ters yüz edilmesinin ehemmiyetli olmadığı görüldü.
Araştırmacı Adrian Ward’ın bu deneyle alakalı yorumu ise, “Katılımcıların dikkati telefonlarına gelen bildirimler yüzünden dağılmadı. Telefonlarının varlığı dahi zihni kapasitelerini zayıflatmaya yetti” oldu.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.