Bebeklerde Gözde Çapaklanma

Bebeklerde Gözde Çapaklanma

Gözyaşı, görevini tamamladıktan sonra gözün burna yakın iç kısmına ulaşır ve gözyaşı kanalı yoluyla burun içine akar. Yeni doğan bebeklerin % 5’inde ise gözyaşı burun içine rahat akamaz. Gözyaşı kesesi ve gözyaşı kanalı henüz tam açılmamıştır. Bu nedenle bebekte kolaylıkla gözde sulanma ve çapaklanma oluşur.Gözde uzun süreli çapaklanma sonrası bebeğin gözünün içinde iltihaplanmalar da görülebilir.

bebeklerde gözde çapaklanma

İki gözü de kolayca çapaklanan bebeklerde saf su ile (distile su) ıslatılmış bir pamuk parçasıyla gözler sık aralıklarla silinmelidir. 


Gözü kolayca çapaklanan bebeklerde gözyaşı kanalını açmaya yönelik masaj da yapılmalıdır. Günde 3 seans başparmakla kaştan göz pınarına doğru bastırmak ve bunu 20-30 kez tekrarlamak gerekir. Belirgin bir iltihaplanma ortaya çıkmadıkça göz damlalarını kullanmaya ihtiyaç yoktur. Genel olarak bakıldığında bebek 1 yaşını bitirmeden, gözyaşı kanalı kendiliğinden açılır ve sorun kalmaz. 1 yaşından sonra hâlâ sorun varsa, göz doktorunun, minik bir sonda ilegözyaşı kanalını açması gerekebilir. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.