Borsada Hisse Senetlerinin Seçimi

Borsada Hisse Senetlerinin Seçimi:

Piyasada çok fazla hisse senedi bulunmaktadır.Bulundukları sektörler, borsadaki ağırlıkları, halka açıklık oranları, bağlı bulundukları endeksler ile farklılıklar taşımaktadırlar. Sektörlerin bir bölümü yükseliş trendinde bulunurken, diğerleri düşüşte olabilmektedir, aynı şekilde aynı sektörde yer almalarına karşın şirketlerin bazıları yükselişte bazıları da düşüşte olabilir. Burada büyük portföy pozisyonu taşıyan yatırımcılara önerimiz İMKB-100 hisse senetlerinin tümüne, içinde bulundukları trende bağlı olarak portföyde yer vermeleri olacaktır.

Portföyü küçük olan yatırımcılar daha küçük bir senet grubunu örneğin İMKB-30 senetlerini seçmelidir. Çok küçük portföyler için ise İMKB-30 içerisinde yer alan örneğin 10 senedi seçmelerini ve seçilen senetlerin farklı sektörlerde olmasına dikkat etmelerini önerebiliriz. Portföyde fazla sayıda hisse senedinin izlenecek olması takip açısından bir zorluk oluşturmayacaktır. Çünkü kullanılacak yöntemde,vade olarak seçilmiş olan kısa-orta vade içerisinde senetlerde çok sık pozisyon değişikliği olmamaktadır. Ayrıca senet sayısının çok olması sistemin riskini azaltmak açısından yarar sağlayacaktır. Belirlenen vade içinde beklenen karın %50 ile 200 arasında bir yerde olması yer alacak senetlerin tek tek performanslarının ortalaması ile ortaya çıkacaktır. Burada kötü performans sergileyen hisseler ile iyi performans sergileyenler birbirlerini ortalama kara yaklaştıracaklardır. Bu durumda piyasanın iyi olduğu dönemlerde portföyde hisse senedi oranı %80-%90 seviyelerine çıkarken; kötü bir dönemde %10-%20 seviyelerine düşecektir.

Portföydeki senet-nakit pozisyonu oranları, kriterleri net bir şekilde ortaya konulmuş olan teknik göstergeler tarafından zaman içerisinde otomatik bir ayarlanmaya tabi olacaktır.Göstergeler sürekli olarak piyasadaki değişim ve dönüşlere konsantre olarak zamanında uyarı vereceklerdir. Göstergelerin uyarıları şunlar olacaktır. “Al, sat, tut, alma” Sistem bu uyarıları verdikçe hisse senetlerinde pozisyon değiştirilecek ya da aynı kalacaktır.

Kaynak: Murat Bayhan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.