Çocuğum erken yatmak istemiyor ne yapmalıyım?

Çocuğum erken yatmak istemiyor ve biz yatmayınca yatmaya gitmiyor. Ne yapmalıyım? 

Akşamları hanede sakin, huzurlu bir ortamın oluşmasını sağladıktan sonra çocuğumuz için belirlediğimiz uyku saatinde (21-22 arası) yatak odasına gitmesini kesinlikle sağlayalım. Bu konuda kararlı olalım. Küçük sebeplerle uyku saatini sık sık değiştirirsek tekrar düzeni kurmak zordur. 
Uyku saatini çocuğumuz ile beraber tertip edersek ve kendi ailemizin özel vaziyetlerini dikkate alırsak, başarıya erişmemiz daha kolay olur. Yatak odasına anne veya baba çocukla birlikte giderse iyi olur. Yatak odasında gece lambasının olması çocuğu deşarj olur ve uykuya dalmasını kolaylaştırır. 
Uykudan önce bir hikâyenin okunması veya bir masal anlatılması, anne-baba ve çocuk arasındaki iletişimi güçlendirir. Çocukta güven hissi kuvvetlenir ve ileriki yaşlarda kitap okuma alışkanlığının edinilmesinde yarar verir. Bütün bunlar yapılır, ancak çocuklar gene uykuya dalamayabilirler. Son anda tuvalete gitmek isterler veya susadıklarını söylerler. Veyahut akıllarına bir şey gelir, onu yapmak isterler. Uyku alışkanlığı edinilinceye kadar bütün bunlara karşı sabırlı davranmak gerekir. Zira çocuk bizi tecrübe etmekte ve gücünü üzerimizde kontrol etmektedir. 
Anne-baba sinirlenir ve “Uyumuyor işte, ne yapayım?” diyerek çocuğun yataktan kalkmasına müsaade ederse, çocuk her gün bir başka yol tecrübe ederek uyumak istemeyecek ve pozitif bir alışkanlık kazanamayacaktır. Sevgi ve sabırla çabaya devam edelim. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.