Harika Liderlerin 11 Önemli Özelliği

Başarılı liderler, gruplarının arkasındaki güç ve akıldır .Fırsatları ne zaman ele geçireceklerini ve çalışanların şirket hedeflerine karşı çok sıkı bir şekilde çalışmasını nasıl sağlayacağını bilmeleri gerekiyor.

Büyük liderler “yönetici” veya “patron” unvanını aşarlar. Muhtemelen sağlıklı bir şans ve zamanlama ile karizmanın, coşku ve öz güvenin doğru birleşimini gerçekleştirmenin bir yolunu bulmuşlardır.

Bazı insanlar bu yaptıkları yüzünden yetenekli gibi görünebilir, ancak gerçek şu ki, çoğu liderlik özelliği zaman ve pratikle öğrenilip keskinleştirilebilir. 

Kendinizi, güçlü ve başarılı bir liderin sahip olması gereken 11 özelliğini öğrenerek geliştirebilirsiniz.

1. Kendini Yönetme

Kendinizi yönetemezseniz başkalarını güçlü ve etkili bir şekilde yönetmek zordur. Kendi kendini yönetme, amaçlarınızı öncelik sırasına sokabilmek ve bu hedefleri gerçekleştirmek ile sorumlu olmak anlamına gelir. Etkili bir lider olarak, güçlü yanlarınızı, zayıf yönlerinizi ve potansiyel önyargı kaynaklarınızın farkında kalarak, zamanınızı, dikkatinizi ve duygularınızı düzenleyebilmeniz gerekir.

Olağanüstü liderler, stresi ele alma, kişisel ve profesyonel yaşamlarını dengeleme konusunda ustadırlar. Fakat aynı zamanda merhametin önemini de hatırlamanız ve insanlara ve olaylara uygun bir şekilde cevap verebilmeniz gerekir. Aşırı rezerve edilmiş veya esnek olmayan bir hal almaktan kaçınmanız gerekir, ancak kendi kontrolünü ve disiplini kendi ellerinizde tutmayı da unutmayın.

2. Stratejik olarak hareket etmek

Günümüz liderleri için ileri görüşlü, açık fikirli bir yaklaşım gereklidir. Liderler, her zaman ortaya çıkan fırsatları yakalamak veya beklenmedik zorluklarla başa çıkmak için stratejilerini ayarlamaya hazır olmalıdır. Stratejik düşünmek, iş ortamınızı değerlendirmeyi içeren sürekli bir süreçtir.
 

Stratejik düşünceyi şu şekilde geliştirebilirsiniz:
• Şirketinize ve daha geniş iş ortamınıza meraklı ve gerçek anlamda ilgi duymak,
• Zihninizde esnek olmak ve yeni yaklaşımları ve fikirleri denemek,
• Geleceğe odaklanmak ve şirketinizin işletme koşullarını düşünmek,
• Olumlu bir bakış açısı sağlamak.

3. Etkili Bir İletişimci Olmak

Güçlü liderler ne zaman konuşulacağını ve ne zaman dinleneceğini bilir. Onlar etkili iletişimcilerdir ve çalışanlarına örgütsel amaçlardan özel görevlere kadar her şeyi kısa ve öz bir şekilde açıklayabilirler. Eğer insanlar beklentilerinizin farkında değillerse, kısa düşecekler, böylece ne kadar spesifik olursanız daha iyi olabilirsiniz.

Her seviyede iletişim kurabilmeniz gerekir: Departmana ve tüm personele, ayrıca telefon, e-posta ve sosyal medya üzerinden. İletişim, sözel ve sözel olmayan fikir ve bilgi alışverişi akışı üzerine kuruludur, bu yüzden ulaşılabilir ve farklı düzeylerdeki insanları dahil etmeye çalışın.

4. Sorumlu Olmak

Başarılı yöneticiler, aşırı çalışanlar olmadan güç ve otoriteyi nasıl kullanacaklarını bilirler. Etkili liderler kendilerini sorumlu tutar ve kendi hatalarının sorumluluğunu alırlar – ve başkalarının da aynısını yapmasını beklerler. Yerleşik prosedürler içinde çalışabilir ve kararlarında verimli ve verimli olabilirler.

Örgütsel yapıları, kural ve politikaları takip etme ihtiyacını anlarken, bireyselliklerini desteklemenin ve teşvik etmenin önemini takdir ediyorlar. Uygun eylemi yaparken farklı bakış açılarını dengeleyebilirler.

5. Net Hedefler Belirleme ve Bunları Başarma

İşte karizmanın elde edilmesi için aşağıya indirilmiş bir versiyon: Açık hedefler belirleyin ve bunları elde etmek için kararlı ve amaçlı olarak hazırlayın . Sarsılmaz bir  özgüven ile her şeyi tekrarlayın. Eğer coşku yayıyorsanız ve yaptığınız şeyden gerçekten heyecan duyuyorsanız, insanlar size doğal olarak çizilecektir.

Hedeflerinizi yazmanın hem sizin hem de şirketinizin başarısının anahtarı olduğunu unutmayın. Ancak bu hedefleri başarmak zaman alır. Eğer pes ederseniz, etrafınızdaki herkes de olur. Başarılı bir lider olmak için, diğerleri havluya atmaya başladığında, devam etmeye istekli olmalısınız.

6. Gelecek için Vizyon sahibi olmak

Olağanüstü liderler, şirketlerinin geleceğine bakma ve organizasyonlarına fayda sağlayacak net, somut hedefler oluşturma becerisine sahiptir. Onlar, çevrelerindeki kişilerden emin ve iyimser, ilham verici coşkulardır.

Vizyon sahibi olmak , istikrarı ve büyümeyi dengelemekle birlikte değişimi yönetmekle ilgilidir . Ana hedeflerden uzaklaşmadan yeni yaklaşımları birleştirmelisiniz.

Bir vizyon sahibi olmak, etrafınızda sürekli bir değişimin meydana geldiğini anlamak demektir, bu nedenle geçmişte çalışılan her zaman şimdi işe yaramayabilir. Yeni stratejiler uygularken ve iş modelinizin zamanla gelişmesine izin verirken, uyum sağlama ve çeviklik etme alıştırması.

 7.  Karmaşıklığı Yönetmek 

Liderler, hızla değişen koşullar altında kararlar verebilecek problem çözücüleri olmalıdır. Karmaşık bir ortamda liderlik yapmayı öğrenmek, herhangi bir lider için hayati bir beceridir. Herhangi bir kesin bilgi bulunmadan önce bile, etkili liderler bir durumun karmaşıklığını değerlendirmeli ve uygun eylem yollarını seçmelidir.

8. Yaratıcılık ve İnovasyonu Desteklemek

Liderler, risk deneyi yapma ve yaratıcılığı teşvik etme cesaretine sahip olmalıdır . Bunu yapmak, kuruluşunuzu yeni hedeflere yönlendirecek inovasyonu ve değişen iş manzarasının dönüm noktaları ve dönüşlerini destekleyecektir.

Önemli olan, hedeflerinizi takip etmede daima kalıcı olmak ve oraya nasıl ulaşacağınız konusunda açık fikirli ve esnek olmaktır. Çevrenizdeki insanlara, beyin fırtınası ve prototip oluşturma yoluyla yeni fikirleri keşfederek zamanlarının en az yüzde 15’ini geçirmeleri için teşvik edin.

9. Takım Oluşturma ve Takım Çalışmasını Teşvik Etme

Çevrenizdeki insanlara başarılı liderlik inşa edilir. Takım oluşturma, farklı kişiliklere, motivasyonlara ve becerilere sahip, farklı ve eşsiz bir grup insanın öncülüğünü yapmak için gereklidir.

Güçlü ekipler ve takım çalışması , bu listede yenilik, etkili iletişim ve kurumunuzun hedeflerine ulaşma gibi pek çok şeyin başarılmasında anahtar rol oynar. Doğru takımı işe alır ve geliştirirseniz, kuruluşunuzun başarısını artıracak durdurulamaz bir güç yaratırsınız.

10. Kalıcı İlişkilerin Oluşturulması

Zorlayıcı liderler, başkalarını takip etmeye teşvik etmekten fazlasını yaparlar; Çalışanlarının şirket hedefleri için yürekten çaba göstermeleri için nasıl motive edeceğini biliyorlar. Değerli ve değer vermiş, yaptıklarını hissettiren, fark yaratan
çalışanlar, şirketlerine başarı sağlamak için daha da zorlandıklarını hissettireceklerdir.

Üstün liderler , kendi kariyerlerini ilerletmek için değil, organizasyonlarının yararına olmak için ağ oluşturmada etkili olmaları gerektiğini anlıyorlar . Geniş ve değişken bir insan ağı oluşturarak, liderler müşteriler, müşteriler, ortaklar ve hatta rakipler ile etkili ilişkiler kurarlar.

11. Öğrenme Çevikliği

Gerçekten büyük liderler , liderliklerinin gücünün, aniden değişen koşullara uyum sağlama ve değişen bir manzaradaki fırsatları nasıl ve ne zaman ele geçireceklerini bilme yetenekleri üzerine kurulduğunu bilirler.

Doyumsuz bir merakınızın olması, sürekli öğrenme ve büyümeye olan arzunuzu körükleyecektir. Kritik düşünme becerilerini geliştirmek, belirsizliği kabul etmek, sosyal ve duygusal zekaya sahip olmak ve her zaman öne geçmek için arzu ve kararlılığa sahip olmak konusunda çeviklik öğrenme becerileri çok önemlidir.

Eğer “Nasıl iyi lider olunur?” diyorsanız;
İşte tüm bunları öğrenerek ve uygulayarak iyi bir lider olmak için ilk adımınızı atabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.