Hata nedir? – Tolga SOLMAZ

Günümüzde insanların en çok sığınıdığı kelimelerden birisi olan “hata” dan bahsetmek istiyorum.


İnsanlar o işin yanlış olduğunu ve kötü sonuçlar doğurabileceğini bildiği halde zevkine teslim olarak o yanlışı yapar.Ve sonucunda ise “hata yaptım” diyerek yaptığı yanlışı kendi üzerinden bir nebze de olsa atar.Çünkü hatanın ne olduğunu bilmez.

Bu durum “şeytana uydum” demek kadar saçma ve acizdir.Bu durumu,
edepsiz bir iş yaparken “aman şimdi yapayım sonra tövbe ederim” demeye benzetebiliriz.

Hata yapmak; bilmeyerek yapılan yanlıştır.İçinizde olan iyi niyet ile harekete geçtiyseniz ve sonucu kötü olduysa hatadır.Ancak siz etrafınızdan bir örnek gördüyseniz,öğüt aldıysanız ve bu işe kalkışıyorsanız bu hata değildir.İnsan yaptığı yanlışlardan ne özür dileyerek ne de “şeytana uydum,hata yaptım” gibi cümlelerden yararlanarak kurtulabilir.

İnsanın nefsini kontrol edememesi ve kendini bir zevk uğruna dünya malına teslim etmesi çok büyük bir yanlıştır.

Albert Einstein “Hep aynı şeyleri yapıp farklı sonuçlar beklemek aptallıktır” diyor.
Bu cümleye yakın bir tabirle ifade edecek olursak “İnsanın sonucunun kötü olacağını bildiği bir işe kalkışması aptallıktır.” diyebiliriz.

Örneğin,
Arkadaşlarınızdan birisi size kötü söz söyledi ve sizin kalbiniz kırıldı.Daha sonra akrabalarınız arasında kötü bir söz söylendiğini ve söylenen kişinin kalbinin kırıldığını duydunuz.

Yani bu durumları yaşadınız ve alacağınız dersi aldınız.Siz birisine kötü söz söylerseniz onun kalbinin kırılacağını biliyorsunuz.Peki sizin bunu bildiğiniz halde birisine kötü söz söylemeniz “hata”mıdır yoksa “aptallık” mı?
Önemli olan yanlış yapılmadan önce ders çıkarmaktır.Yanlış yapıldıktan sonra ders çıkarmanın büyük bir faydası yoktur.Etrafınızda yaşanan olayları,haberleri iyi analiz edin ve dersler çıkarmaya çalışın.Bol bol kitap okuyun ve sürekli empati kurun.Empati kurun çünkü hata yapan bir insanı gördüğünüzde onun çıkaracağı dersi siz de çıkarmayı bilin.Bütün bunları yaptıktan sonra hatalarınızın azaldığını ve dünyaya daha bilinçli baktığınızı göreceksiniz.

Unutmayın “Sonunu bilerek yapılan yanlış; hata değil aptallıktır.”

-TOLGA SOLMAZ

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.