Ne Kadar Uykuya İhtiyacımız Var?

Günlük sabit bir rutine sahip olmamak, içki veya kahve, enerji içecekleri gibi ikazcı tesire sahip içecekler tüketmek, saatlerin alarmı ve gün ışığı, biyolojik saat olarak da bilinen günlük döngüyü etkileyebiliyor.Peki Kaç Saat Uyumamız Lazım?

Yeni doğanlar (0-3 ay): İdeal olan, yeni doğan bir bebeğin her gün 14 ila 17 saat uyuması lakin 11 ila 13 saat arası da yeterli olabilir. Yeni doğanların 19 saatten fazla uyumamaları öneriliyor
Bebekler (4-11 ay): Önerilen müddet 12-15 saat arası. En az 10 saat uyku da yeterli olabilir. Bebekler katiyen 18 saatten fazla uyumamalı
Yürümeye yeni başlayan çocuklar (1-2 yaş): Bu yaş grubunda bulunan çocukların 11 ila 14 saat arasında uyumaları tavsiye ediliyor ancak şu an kabul edilen aralık 9 ila 16 saat arasında uyku.
Okul öncesi dönem (3-5 yaş): Uzmanlar bu grup için 10-13 saat aralığını öneriyor. 8 saatten az, 14 saatten fazla uyku ise uygun görülmüyor
Okul dönemi (6-13 yaş): Uyku Vakfı, 9 ila 11 saat arası uykuyu öneriyor. 7 saatten az veya 12 saatten fazla uyku ise sıhhatli görülmüyor
Ergenlik dönemi (14-17 yaş):  Bu yaş grubundaki insanlara Uyku Vakfı’nın tavsiye ettiği  uyku süresi 8 ila 10 saat arasında. Uyku Vakfı, 11 saatten çok  veya 7 saatten az uyunmaması gerektiğini de söylüyor.
Genç yetişkinler (18-25 yaş): Bu yaş grubundaki insanlar için 7 ila 9 saat arası bir  uyku süresi tavsiye ediliyor ve uyku süresinin 6 saatten az veya 11 saatten fazla olmaması gerektiği önemle belirtiliyor.


Yetişkinler (24-64 yaş): Bu yaş grubundaki insanlara genç yetişkinler grubundaki insanlar ile  aynı uyku süresi tavsiye ediliyor.
İleri yaş grubu (65 yaş ve üstü): Sıhhatli görülen uyku süresi günde 7 ila 8 saat arasında.Ancak bu sürenin 5 saatten az olmaması ve 9 saati de aşmaması da uyarılar içinde.
Uzmanlar, uyku kalitesinin geliştirilmesi için de kimi tavsiyelerde bulunuyor.
  • Hafta sonları dâhil uyku düzeninize bağlı kalın,
  • Uyku zamanında deşarj olucu bir ritüel geliştirin,
  • Her gün egzersiz yapın,
  • Yatak odasında ideal oda sıcaklığını, ses düzeyini ve ışık miktarını savunun,
  • İçki ve kafein gibi ‘saklı uyku kaçırıcılardan’ sakının,
  • Yatağa gitmeden önce elektronik aletleri kapatın.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.