Özgür Demirtaş: Corona Virüsü’nün Ekonomiye Etkileri

Özgür Demirtaş dünyayı kasıp kavuran Corona Virüsü’nün ekonomiye etkilerini Twitter’dan yazdı.

Hem ülke olarak Hem Dünya olarak. Maalesef geçen 1-1.5 ay içinde olayın ciddiyeti anlaşıldı. Son 3-4 günde Dünya Finans piyasaları alt üst oldu. ABD borsasında Trilyon Dolarların üzerinde kayıp var.

Çin’de çıktı hastalık. Komplo teorilerinin %99’u yalandır. Ancak burada komplo olmayan bir şey var ki Çin Dünya’ya çok geç haber verdi. Büyük ihtimal ile kontrol altına alabileceklerini düşündüler. Ama Dünya’yı ilgilendiren konuda Dünya ile beraber karar vermeleri lazımdı.

Corona Virüsünün ölüm oranının diğer benzer virüslere göre daha düşük olduğunu öğrendik ama yayılma oranının ise çok daha yüksek olduğunu öğrendik. O yüzden bizim ülkemizde bu hastalıktan yok diyenlerin yalan söylüyor olma ihtimali fazla.

Sonuçta bu virüste gelip geçecek. Ancak bu twit serisinin konusu Virüsün kendisi değil Ekonomik etkileri. Çünkü 3-5 aya virüsün kendisi geçse de Ekonomik etkilerinde vade biraz daha farklı olabilir (bazen daha kısa bazen daha uzun).

lk önce hastalığın mevcut durumuna bakalım. Açıklanan hasta sayısı 80 Bini geçmiş durumda:

Çin’den sonra virüs Güney Kore’ye atladı, Şimdi de İtalya’ya. Dünya’ya ciddi bir ihracat hacmi olan Güney Kore’ye sıçraması Finansal düşüşleri hızlandırdı:

Tabii durumdan en feci etkilenen Çin oluyor. Çin’de Kömür kullanımları % 30 azaldı. Ev satışları ise % 70 azalmış durumda. Demir-Çelik’e olan talepte ise % 50’lik azalma var. Çin ciddi şekilde vurulmuş durumda. Peki bu niye önemli?

Bu önemli çünkü zaten Çin’den gelen hasta rakamlarına inanç oldukça az. Ekonomik olarak sıkıştıkça olayı olduğundan daha toz pembe göstermeye kalkarlar diye korkuyorlar.

Şimdi gelelim işin en ciddi yanına. Yapılan çalışmalar Çin’deki küçük işletmelerin 3 ay yetecek Nakti olduğunu gösteriyor. Bu Çin’deki 40 Trilyon dolarlık finansal sistemin sallanması demek. Elbette Virüs gelip geçtiği sürece bu önemsiz bir konu olarak kalır.

ABD piyasalarında ise kan gövdeyi götürmüş durumda. S&P 500 Endeksini takip eden bir fondaki son 5 günlük durum bu şekilde:

10 Dakika önce itibari ise endeksteki kayıplar %3’ü bile geçmiş durumda:

Düşüşten kaçabilen yok. Bitcoin da dahil olmak üzere çakılıyor:

Tüm finansal ürünlerin aynı anda çöküşüne biz “Liquidity Funding Constraint” diyoruz, yani insanlar nakit bulabilmek için en güvendikleri varlıkları bile satıyorlar. Bu çok nadir gözüken ve can acıtan bir durumdur.

Neden birden böyle oldu diye bakarken. Az önce kaynaklara düşen haberi görüyoruz. Sonunda CDC açıklama yapıyor: VE: Virüsün ABD’ye de yayılacağını düşündüklerini açıklıyor…

Bu da gelip geçecektir. Ama bu olanlar Dünya’nın içinde bulunduğu hassas durumu, hayata Çelik halat yerine pamuk iplik ile bağlandığımızı kanıtlıyor.
Ha elbette bir de tüm karşı çıkanlara inat: Dünya’nın (Virüs söz konusu olduğunda) Bal gibide Küresel olduğunu. Hepimiz sağlıklı kalalım, giden para gelir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.