Sağlıkla İlgili 7 Pratik Bilgi

Sağlığımıza dikkat etmemiz gereken koşullar her gün daha da kötüye gidiyor.Ufak gördüğümüz sorunlar hayatımızı mahvediyor.Bunlara dikkat ederek sağlığımızı biraz daha dikkate alabiliriz.

EKRANDAN UZAK DURUN:

Fazla TV izlemek ve uzun müddet bilgisayar ekranına bakmak, gözün “makula” tabakasında onarılması güç tahribatlarına sebep oluyor.TV ve bilgisayar başta olmak üzere, gözler için zarar veren yapay ışıklar yayan teknolojik aletlere uzun müddet bakmak zorunda kalan kişileri, ciddi göz meseleleri bekliyor. Gözde olan fiziksel rahatsızlıklarda mucizevi rehabilitasyon imkanları sunan mikro cerrahi yolları dahi teknolojik ürünlerin olumsuz tesirlerini ortadan kaldıramıyor.

AVUÇ TERLEMESİ NASIL GİDERİLİR:

Eczanelerde satılan naneli sabunlar terlemeyi keser. Zira sabunun bileşimindeki tanen, yıkanan ellerin üzerindeki delikleri sıkıştırır. Ayrı olarak, bir limonu halka biçiminde kesip, günde birkaç defa avuç içine ve parmaklara sürmek faydalıdır. Zira limon da tıpkı nane gibi tesir yapar. Ter bezleri salgısını durdurur ve cildi serinlik hissi verir. Limon friksiyonundan 10 dakika sonra da soğuk suda ellerinizi çalkalamalısınız.

BANYO YAPARAK DİNLENİN:

A) Ilık suyla banyo yapmanız, özellikle günün yorgunluğundan ileri gelen sıkıntı ve gerginliklerinizin, isteksizliklerinizin çok iyi bir tedavi yoludur. Beden ve zihin yorgunluğunun tedavisinde ilaçlardan önce düzenli şekilde yapılan ılık banyoları tecrübe etmelidir.
B) Ilık su ile doldurulmuş bir küvet veya jakuzi, banyonun etkinliğini daha da artıran faktörlerdir. Ilık su dolu küvete kimi aromatik yağların konması(aromaterapi), bazı minerallerin ilave etmesi cilt bakımı açısından da büyük fayda sağlar ve cildin nem oranını ayarlar.
C) Vücut ısısındaki bir su ile banyo yaparken damarlar genişler, tansiyon normalleşir, sinir sistemi deşarj olur.Bağırsaklar, böbrekler ve karaciğerin çalışması kolaylaşır.
D) Vücutta birikmiş olan bazı zararlı maddeler dışarı atılır. Rahatlık, canlılık alana gelir. İyi bir banyodan sonra kuru ve yumuşak bir havlu ile kurulanmanız ehemmiyetlidir. Cildin normalin üzerinde ıslak kalması mantar ve bir takım hastalıkları çağrı eder.

SİGARA DUMANININ ÇOCUKLARA NE ZARARI VAR:

# Astım ve solunum yolları hastalıkları
# Daha sık gribe yakalanma, hasta olma ve okuldan geri kalma.
# Orta kulakta sıvı birikmesi(Sağırlığa yol çabilir).
# Yanında sigara içilen çocukların hayatlarının her hangi bir döneminde sigaraya başlama ihtimalleri.

İNCİR VE YARARLARI:

İncir, bronşit, öksürük ve boğaz ağrılarına yararlıdır. Ayrı olarak enerji verir ve kabızlığı giderir.

GEBELİK KANSER RİSKİNİ AZALTIYOR:

Araştırmalara göre gebelerde,kanser yapıcı tesir yaratan büyüme hormonu baskı altına alınıyor. Kısacası bu durum çoğu kanser türlerine karşı koruma sağlıyor. Harvard Tıp Fakültesi Araştırmacılarının açıklamalarına göre,hamile iken kandaki bazı hormon salgılarının düzeyi değişiyor. Yüksek düzeyde olduğu taktirde kanser yapıcı etki yaratan “IGF-1” isimli büyüme hormonu gebe kadınlarda baskı altına alınarak azalıyor.

LAVANTA BELLEĞİ GÜÇLENDİRİYOR:

İnsanları sakinleştirme özelliği ile bilinen lavanta kokusunun kısa ve uzun hafızayı  güçlendirdiği açıklandı.Bunu yaptığı gibi dikkati de çok artırdığı anlaşıldı. İngiltere’nin Blackpool Üniversitesinde yapılan bir araştırmada,lavanta koklayan kişilerin izlenim ve gözlemlerini daha uzun hafızalarında tutabildikleri ortaya çıktı. Aynı zamanda lavanta naftalin görevi de görüyor. Ağır kokulu naftalinden hoşlanmayanlar gardıroplarına lavanta koyarak elbiselerini güvelerden savunabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.