Teknik Bilgi Nedir? Özellikleri Nelerdir?

Teknik Bilgi

İnsanın, temel ihtiyaçlarını karşılamak ve yaşamını kolaylaştırmak için bilgisini kullanma amacıyla araç-gereçle ilgili bilgilere denir. Teknik bilginin amacı insana yaşamı boyunca rahatlık ve kolaylık sağlamaktır.

Teknik bilgi, gündelik ve bilimsel bilginin pratiğe donüştürülmesiyle oluşur. Bu nedenle teknik bilginin kaynağı gündelik ve bilimsel bilgilere dayanır.

Gündelik bilgiye dayanan teknik bilgi: Gündelik deneyimlerimizi kullanarak el becerisi ile yapılan çeşitli araç ve gereçleri kapsar. Bilimsel çalışmalara bağlı olarak gelişen teknik, ilkin deney ve gözlemlere dayanıyordu. Ağaç parçasının suda yüzdüğünü gören insan, sal yapmayı başarmıştır. Bunu yaparken suyun kaldırma kuvvetine ait teorik bir bilgisi yoktur.

Bilimsel bilgilere dayanan teknik bilgi: Teknolojinin hızlı gelişmesi insanin doğaya egemen olma çabasından kaynaklanır. Bilim ve teknoloji sürekli birbirlerini olumlu yönde etkileyerek gelişmektedir. Örneğin, mikroskobun icadı bilimsel araştırmalar sonucu olmuş ayni zamanla yeni araştırmalara ışık tutmuş ve bilimin gelişimine yardımcı olmuştur. Bugün, bir bilgisayarın, teleskopun, denizaltının ve uçağın yapımında bilime dayalı teknik bilgi kullanılmıştır.

Teknik Bilginin Özellikleri:

-İnsanin pratik yaşamını kolaylaştırır.

-İnsanin doğaya hakim olma isteği sonucunda ortaya çıkmıştır.

-Doğanın insan faydasına kullanılmasını sağlar.

-İnsana yarar sağlamak amacı ile araç-gereç yapımına dayalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.