Türkiye’de En Çok Görülen Hastalıklar

1) Ülser hastalığı: Hastalığın görülme oranı % 7,6 kadardır. Ülser terimi tıp biliminde çeşitli yaralar için kullanılmak ile beraber görülen en bariz ülser hastalığı midede görülen türüdür. Mide ülseri midenin içerisinde bulunan asit özellikli mide salgısının midenin içinde bulunan ince dokuya zarar vererek açtığı yaraya denir. Ülser her yaştan ve her meslekten insanı etkileyebilen bir hastalık olsa da en çok yirmi ile elli yaş arasında olan kişilerde gözlenmektedir. Ülser mide mukozasında başlasa da adale dokularına kadar inip bağırsak duvarının delinmesine kapı aralayabilen ilerleme gösteren bir hastalıktır.

2) Gastrit hastalığı:  Hastalığın görülme yüzdesi % 7,6 civarındadır. Gastrit , mide irini mananına gelmektedir. Ve midenin en iç tabakasının teşkil eden mide mukozasının alan getirdiği iltihabi bir tepkidir. Hastalarda genel olarak mide ekşimesi, yanma ve ağrı yakıntıları görülmektedir. Gastrit hastalığının kadınlarda ve erkeklerde görülme ihtimali hemen hemen aynıdır.

3) Bel fıtığı-siyatik hastalığı: Hastalığın görülme yüzdesi % 9,1 civarındadır. Bel fıtığı bel bölgemizde bulunan omurgaların arasında bulunan kıkırdak yapının yırtılıp, omurilikten çıkan sinirleri sıkıştırması neticesi yaşanan rahatsızlıktır. Ve hastalığın rehabilitasyonunun geciktirilmemesi ehemmiyetlidir.


4) Kireçlenme hastalığı: Hastalığın görülme yüzdesi % 10,6 civarındadır. Kireçlenme veya tıp dilinde ki isimiyle osteoartrit, eklemlerde bulunan kıkırdağın yapısının bozulmasına sebep olan bir hastalıktır.

5) Kolestrol  hastalığı: Hastalığın görülme yüzdesi % 10,6 civarındadır. Kolestrol , hayatımız için ihtiyaç duyulan olan mum kıvamındaki yağımsı maddeye verilen isimdir. Kalp, beyin gibi uzuvlar başta olmak üzere tüm vücutta bulunmaktadır. Ama bu maddenin az miktarda olması vücut için yeterlidir. Fazlası ise kan damarlarında sertleşmeye ve damarların daralmasına kapı aralayacaktır. Ayrı olarak kolestrol hangi uzvun damarında birikirse o uzuvla alakalı hastalık yaşanacaktır.

6) Soluk Darlığı  hastalığı: Hastalığın görülme yüzdesi % 13civarındadır. Soluk darlığı her yaştan kişi de görülebilen bir hastalıktır.Tam olarak bir hastalık olarak kabul edilmese de hastalık neticesi yaşanan soluk yetmezliği ve ciğerlerini tam olarak dolduramaması neticesi yaşanan gögüste olan sıkışma veyahut ağırlık nefes darlığı olarak tanımlanmaktadır.

7) Kanser  hastalığı: Hastalığın görülme yüzdesi % 15,9 civarındadır. Vücudumuzda bulunan tüm uzuvlar hücrelerden oluşmaktadır. Ve bu hücrelerin belli bir işleyişi vardır. İşte bu hücrelerin yapılarında olan bozulma neticesi ortaya çıkan hastalığa kanser isimi verilmektedir.

8) Kalp hastalığı: Hastalığın görülme yüzdesi % 26 civarındadır.En fazla görülen hastalıklardan birisidir.Kalp odacıkları aralarındaki delikler, kalp kapaklarındaki hastalıklar, kalpteki kan akışını sağlayan arter ve toplardamarlardaki hastalıklar, kalbi besleyen damarlardaki sorunlar ve kalpteki gelişim bozulmaları sayılabilir.

9) Tansiyon hastalığı: Hastalığın görülme yüzdesi % 31,8  civarındadır. Tansiyon, kanın damarlar içinde ki basıncı olarak tanımlanmaktadır. Bu basıncın sağlanabilmesi için belirli bir dengeleme sistemi vardır. Bu sistemde yaşanan hastalığa tansiyon hastalığı denilmektedir.

10) Şeker  hastalığı: Hastalığın görülme yüzdesi % 32,8  civarındadır. Şeker hastalığı ülkemizde en fazla görülen hastalıktır. Şeker hastalığı pankreasın yeterli oranda insülün üretmemesi neticesi insülin yetersizliğinden oluşan bir hastalıktır. Vücutta insülünin düşmesi kandaki şekerin çok fazla yükselmesine kapı aralar. Bu vaziyet da vücudumuz için sanki bir zehir tesiri yaratır ve vücuda ciddi zararlar verir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.