Yunan (Rum) İsyanı | KISACA

Yunan ( Rum ) İsyanı (1820-1829) 

Yunan (Rum) İsyanı Nedir? Kısaca Bilgi Destesi.com da.

Ticaretle zenginleşen Rumların, Osmanlı Devleti’ne ekonomik bağımlılıklarının kalmaması, Etnik-l Eterya Cemiyeti’nin çalışmaları, Avrupalı devletlerin Yunan kültürüne yakınlık duymaları ve Rumları desteklemeleri Rum isyanının çıkmasında etkili olmuştur.

Rumlar ilk olarak 1820’de Rusya’nın desteğini almak amacıyla Rum Voyvodaların yönettiği Eflak ve Boğdan’da ayaklanmış ancak, Eflak halkından gerekli yardımı alamadıkları için isyan Osmanlı Devleti tarafından kısa sürede bastırılmıştır.


1821’de Rumlar Mora’da yeniden İsyan çıkarmıştır. II. Mahmut isyanı bastırabilmek için, Mısır Valisi Kavalalı Mehmet Ali Paşa’dan yardım istemiştir. Bunun üzerine Rusya, Fransa ve İngiltere, Osmanlı Devleti’nin Mora’dan çekilmesini ve Yunanistan’a Özerklik verilmesini istemiştir.


Osmanlı Devleti bu istekleri kabul etmeyince İngiltere, Fransa ve Rusya Osmanlı Devleti’ne karşı birlikte harekete geçmiş, Navarin Limanı’nda(1827) bulunan Osmanlı ve Mısır donanmalarını yakmışlardır. Osmanlı Devleti, tazminat isteyince Fransızlar, Mora’ya asker çıkarmış, Ruslar ise Osmanlı Devleti’ne savaş açmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.