Yunanistan ile Nüfus Mübadelesi (Kısaca)

Lozan Barış Antlaşması’na göre Türkiye’deki Rumlarla,Yunanistan’daki Türkler mübadeleye (karşılıklı değişim) tabi tutulacaklardı.Yalnız bu karşılıklı değişime İstanbul’da yaşayan Rumlar ile Batı Trakya’da yaşayan Türkler dahil dahil olmayacaktı.
Nüfus mübadelesi için 1923 yılında kurulan ve Türk ile Yunan temsilcilerinden oluşan komisyon çalışmalarına başladı.Ancak Yunanistan İstanbul’a ne zaman yerleşmiş olduğuna bakılmaksızın bütün Rumların mübadele dışında tutulmasını istedi.Bu talep İstanbul’da önemli bir Rum nüfusun kalması anlamına geliyordu.Bu talep Türk ve Yunan komisyonunda anlaşmazlıklara neden oldu.

Cumhurbaşkanı Mustafa Kemal’in dostluk girişimleri ve Balkanlarda bir ittifak kurma gayretleri, Turkiye ile Yunanistan arasında mübadeleden kaynaklanan sorunların aşılmasına yardımcı oldu.10 Haziran 1930 tarihinde sorun çözüme kavuşturuldu.

Yunanistan ile yapılan nüfus antlaşmasına göre doğum yerleri ve tarihleri ne olursa olsun İstanbul Rumları ile Batı Trakya Türkleri etabli(yerleşik) kabul edilerek mübadele (karşılıklı değişim) dışında tutuldular.

Nüfus mübadelesi ile iki ülkeden Rumlar ve Türkler yer değiştirdi.Yunanistan’dan yaklaşık 1 milyon Türk Türkiye’ye,Türkiye’den yaklaşık 1,5 milyon Rum ise Yunanistan’a göç etti.

1 thought on “Yunanistan ile Nüfus Mübadelesi (Kısaca)

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.